HISTORIA

Tego, kiedy dokładnie rozpoczęła się historia Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego, nie wie tak naprawdę nikt. Początkowej daty nie potrafi określić nawet sam dyrektor Festiwalu, wszak pomysł, zanim ujrzał światło dzienne, bardzo długo dojrzewał w jego głowie. Faktem jest jednak, że w rzeczywistym wymiarze Szczycieński Festiwal Gitarowy zaistniał wraz ze swoją pierwszą edycją, czyli 22 października 2011 roku.

I Szczycieński Festiwal Gitarowy, który odbył się 22 października 2011 roku w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie, był w pewnym sensie eksperymentem. Impreza była niebiletowana, przez co do samego końca nie było wiadomo, ile osób weźmie w niej udział. Frekwencja na warsztatach oraz wieczornych koncertach przerosła jednak najśmielsze oczekiwania organizatorów, w efekcie czego gitarzyści należący do „czołówki polskiego fingerstyle’u” – Piotr Słapa, Piotr Krępeć i Piotr Restecki poprowadzili warsztaty dla kilkudziesięciu osób oraz zagrali koncerty dla ponad trzystu słuchaczy.

10 listopada 2012 roku sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie ponownie zapełniła się po brzegi. Szczycieński Festiwal Gitarowy po raz drugi przyciągnął bowiem tłumy. Koncertową część II Festiwalu otworzyli gitarzyści młodego pokolenia – Jakub Kusior oraz Łukasz Niewiński. Główną dawkę fingerstyle’owych brzmień dostarczyli zaś publiczności Piotr Krępeć, Casper Esmann i Andrea Valeri. Pierwszy z nich oczarowywał słuchaczy subtelnymi dźwiękami, drugi – porywał ich optymistycznymi melodiami, a trzeci – zarażał włoskim temperamentem. Wszyscy trzej gitarzyści w ramach Festiwalu poprowadzili również warsztaty gry.

Gwiazdą III Szczycieńskiego Festiwalu Gitarowego był światowej sławy gitarzysta akustyczny Jon Gomm. Z tego też powodu bilety na festiwalowe warsztaty i koncerty rozeszły się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”. Większość z nich była zarezerwowana, jeszcze zanim oficjalnie ukazały się one w sprzedaży. Koncert Jona był jednym z trzech koncertów, jakich 12 października 2013 roku można było wysłuchać w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczytnie. Oprócz niego wystąpili także zwycięzca V edycji Must Be The Music – Piotr Szumlas oraz dyrektor SFG – Piotr Krępeć, który tego wieczora promował swój debiutancki album „In Substance”. Jako support na scenie pojawili się zaś Piotr Zajdek , Łukasz Bałdyga i Paweł Borawski, prezentując publiczności po jednej ze swoich kompozycji.

IV Szczycieński Festiwal Gitarowy dowiódł, że gitara akustyczna fingerstyle ma wiele oblicz. Publiczność zgromadzona 18 października 2014 roku w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie miała bowiem okazję wysłuchać dwóch, zupełnie różnych koncertów. Uznany w plebiscycie Guitar Awards „najlepszym gitarzystą akustycznym w Polsce za rok 2013” Adam Palma zaprezentował klasyczny fingerstyle, w którym pobrzmiewają muzyka country i blues. Wpływów tych na próżno byłoby natomiast szukać w koncercie Stefano Barone, który rezygnował z akustycznego brzmienia gitary, sięgając z premedytacją po efekty elektroniczne. Koncerty jednym utworem otworzył uczestnik festiwalowych warsztatów – Janek Pentz.